Home >> Staff Details

Staff List - 2017-18


Chair of the Board of Directors: Mr Muralee Nair
Chief Executive of the Trust: Dr Martin Young
Principal: Ms Surjeet Johra
Deputy Principal: Mrs Reshma Kapadia (Maternity Leave)
Vice Principals: Miss Carly Grice, Mr Edward Barnes, Miss Jalina Belle and Miss Emma Knight
Director of Inclusion: TBC
Director of 
Teaching and Learning: – Miss Rebecca Shirley

Teachers Inclusion Support (SEN/EAL/DA/1:1) HLTA, LSAs
Nursery
Manager: Annette Simmonds
Ann Crawford
Katie Roberts
Suzanne Sheehan
Shannon Gill
Reception 
RK Emma Knightl - Team Leader /Inderjit Manic
RC Hannah Crowley
RD Stephanie D’Souza
RP Archana Prasad
Evelyn Joseph: SENd TBA
Kerry Plaister
Davina Key
Amun Dulai

Year One
1HG Harprit Gill - Team Leader
1SJ Sawsan Jama
1CC Caroline Cuddy
1GT Gosia Tomasz
1SB Stephanie Brown

Anil Bhatt: SENd
Danielle Andrews: PP
Rajni Rani: PP
Nassam Alwan
Shaheena Cheema

Zoe Rowlands (HLTA)
Gharsani Kubari
Shagufta Rehman
Emma Richards
Jeanette Florey

Year Two
2LM Laurie McLellan-Hatch
l - Team Leader
2AS Aimee Sheridan
2JR Jethaka Ramachanthan
2KH Fauzia Khalil
2KJ Kate Jones

Laura Clack: SENd
Balinder Bains: PP
Lisa Reardon

Jane Smith (HLTA)
Maggie Treend
Denise Easthope
Kiran Ladwa
Ashlee Nash


Year Three
3TA Tara Austin
l - Team Leader
3SM Samsam Mohamed
3DG Donna Green
3SK Seema Kanwar
3IF Isharni Frederick

Memuna Mataria: SENd
Taran Dhaliwal
Sabeen Khaliq
Karen Gibson
Summar Butt

Shayantani Dutt (HTLA)
Mona Somal
Jackie Holt
Karen Willis
Year Four
4LS Laura Stroudl - Team Leader
4MJ Millie Johnson
4KD Kartika Dubey
4TA Tiffany Allen
4MP Marsha Payne
Memuna Mataria: SENd
Farzana Din: EAL
Saima Razwan
Slavica Whittaker
Anupama Bondili
Saira Dungarwalia
Karen Bridges (HTLA)
Michele Reid
Sonia Williams
Gloria Russell
Year Five
5LC Lily Claridge
l - Team Leader
5MC Meredith Cormier
5MT Marvin Tyndall
5ZM Zahra Malik
5DD Debbie Dhayatker

Tanya Varley: SENd
Peter Lord
Fran Brookes
Helene Greene
Ros Coleman (HLTA)
Lin Buckingham
Roxanne Philogene
Janice Hope
Vigi Mannivannan
Year Six
Rebecca Shirley
l - Team Leader
6CL Caitlin Labrom
6FI Farhana Islam
6HM Holly McIntosh
6LD Lisa Durham
Tanya Varley: SENd
Peter Lord
Reena Sidarth: PP
Katherine Strinic: PP
Matthew Brown
Jehona Begu
Avril Littlechild (HLTA)
Claire White
Nicola Wolfe
Nina Anwar

Vice Principals
Emma Knight: Early Years
Jalina Belle: Years 1 and 2
Edward Barnes: Years 3 and 4
Carly Grice: Years 5 and 6

 
School Midday Supervisors:  KS1
Tirath Kaur
Pooja Talwar
Teresa Hurt
Zeinab Jama   
Fawzia Khan   
Rajni Rani
Uzra Faisal   
Hazel Moss (2 days)
Julie Morgan
Sima Fakhri


School Midday Supervisors:  KS2
Joanne Coomes                        
Roxanne Philogene
Bridget Doyle 
Hardip Sood
Helene Greene
Aneesa Hussein   
Lisa Russell   
Shirley Dugard


Cleaning Staff
Maria Faulkner (Cleaner in Charge)
Marianne Carter
Joanne  Coomes
Annette Williams   
Ana Ramos
Kellie Ellis
Valerie Tarrant
Susan Bell   
Linda Cowell
Zoe Rowlands
Fran Brooks
Nicola Parsons